FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj     
Malowanie figurek - zasady generalne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Warhammer FB Strona Główna :: Porady dotyczące malowania armii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mag
Administrator



Dołączył: 07 Paź 2006
Posty: 114
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Wawka

PostWysłany: Nie 0:00, 08 Paź 2006    Temat postu: Malowanie figurek - zasady generalne

Prezentuję podstawowe zasady jakich należy przestrzegać podczas malowania figurek. Bez przestrzegania tych zasad w zasadzie nie można pomalować profesjonalnie figurki.

1. Przed malowaniem dokładnie obejrzyj figurkę. Dotyczy to zarówno figurek metalowych, jak i plastikowych. Bardzo często figurki mają wady fabryczne lub zbędne części po procesie technologicznym. Wszystkie te części należy przed przystąpieniem do malowania usunąć, a ślady po nich opiłować. Jeśli tego się nie zrobi, to usuwanie tych części podczas malowania bardzo często prowadzi do uszkodzenia powłok malarskich.

2. Zawsze używaj podkładu. Jako podkład polecam oryginalne czarną i białą farbę w aerozolu produkcji Games Workshop. Poszukiwałem wielu rozwiązań alternatywnych, testowałem różne matowe lakiery i muszę przyznać, że oryginalne farby są najlepsze. Jeśli chcesz nakładać podkład pędzelkiem - możesz używać zamiast czarnego podkładu farby Black Ink, a zamiast białego - Smelly Primer. Ta ostatnia farba jest specjalnym białym podkładem produkowanym do nakładania pędzelkiem.
Nakładanie podkładu w spray-u wcale nie jest takie proste, jak można zobaczyć na zdjęciach i materiałach reklamowych Games Workshop. Jeśli ktoś zrobi tak, jak tam pokazano, to będzie miał fatalnie położony podkład. Oto kilka rad jak dobrze i skutecznie kłaść podkład na figurkach
- na pudełku, czy innej sztywnej płaszczyźnie połóż czystą kartkę A4
- połóż na niej figurki, które zamierzasz pokryć podkładem - nie wklejaj figurek w podstawki, jesli chcesz nakładać podkład spray-em.
- wymieszaj dobrze spray. Będzie dobrze rozmieszany kiedy trzymając puszkę pionowo będziesz mógł delikatnie przechylając puszkę usłyszeć jak kulka robi bez przeszkód pełne okrążenie po dnie. Niedokładne wymieszanie farby spowoduje, że farba nie będzie matowa, tylko błyszcząca, i nie będzie dobrym podłożem do nakładania kolejnych warstw.
- kiedy już będziesz miał wszystko przygotowane - wyjdź na dwór. Malowanie w domu to stanowczo kiepski pomysł.
- ustaw pudełko w miejscu, gdzie nie będzie w bezpośredniej bliskości przedmiotów, które mogłyby ulec zniszczeniu w wyniku malowania.
- nakładaj farbę pod kątem 45 stopni ze wszystkich stron - od strony stóp figurek, od obu boków, od strony głowy. Nakładaj farbę, aż zobaczysz, że pokryła figurki.
- pozostaw figurki do wyschnięcia.
- kiedy farba na figurkach wyschnie - przewróć figurki na drugą stronę i powtórz wszystkie czynności.

3. Właściwie dobierz kolor podkładu do malowanej figurki. Generalnie jest zasada, że jeśli figurka po zakończeniu malowania ma być jasna, to należy korzystać z białego podkładu, a jeżeli ma być ciemna - z czarnego podkładu. Wynika to z prostego faktu, że farby nie kryją idealnie. Poprzedni kolor zawsze trochę prześwituje. Dlatego żółta farba wygląda zupełnie inaczej na czarnym podkładzie, niż żółta farba na białym podkładzie. Z tego powodu należy dokładnie przemyśleć sprawę, jakiego podkładu użyć. Warte zaznaczenia jest, że na czarnym podkładzie maluje się o wiele lepiej - wygodniej. Natomiast żeby malować na białym podkładzie trzeba już mieć sporo wprawy. W przypadku czarnego podkładu malowanie jest wygodniejsze, gdyż nie trzeba tak bardzo dbać o wykończenie figurki. Decydując się na użycie białego podkładu należy pamiętać, że istnieje konieczność starannego domalowania wszystkich zakamarków. Tam gdzie przy czarnym podkładzie można sobie odpuścić, ponieważ np. w szczelinie między torbą a bokiem figurki jest "cień" - (czytaj czarny podkład), to w przypadku białego podkładu będzie tam widniała biała plama, która trzeba będzie wycieniować. Dlatego malowanie na białym podkładzie jest o wiele bardziej pracochłonne. Trzeba jednak podkreślić, że niektórych figurek nie można ładnie pomalować na czarnym podkładzie bez nakładania wielu warstw farby. Poza tym farby na białym podkładzie wyglądają ładniej - mają bardziej intensywne kolory.

4. Dobieraj właściwą gęstość farby. Farba powinna być trochę gęstsza od wody. Wielu początkujących malarzy popełnia poważny błąd uważając, że farba zawsze posiada właściwą gęstość. Zadaniem farby jest pokrycie malowanej powierzchni, tak aby miała żądany kolor i nie straciła nic na przejrzystości szczegółów. Jeśli widzisz, że farba pokrywa szczegóły i "z kolczugi robi się waciak", to na pewno masz za gęstą farbę. W tym celu rozcieńcz farbę na palecie. Ja jako palety używam wieczka od pudełka na płytę kompaktową. Jeśli mam za gęstą farbę, to zanurzam pędzelek w farbie i przenoszę kroplę na paletę. Następnie zanurzam pędzelek w podręcznym pojemniczku z wodą i przenoszę kroplę wody na paletę. Po wymieszaniu oceniam, czy farba jest wystarczająco rzadka i czy nadal dobrze kryje. Nie polecam rozcieńczania w pojemniczkach z prostej przyczyny. Jeśli rozcieńczy się za bardzo - farba staje się bezużyteczna do momentu odparowania nadmiaru wody. Czasem tak się zdarzy że farba w pojemniczku jest tak gęsta, że nie nadaje się do użytku. W takim przypadku sugeruje kupić wodę destylowaną lub specjalny rozcieńczalnik (nie rozpuszczalnik) do farb akrylowych. Rozcieńczanie farby dużą ilością "kranówki" może spowodować zniszczenie farby przez zanieczyszczenia z wody.

5. Planuj malowanie. Farby nakłada się na figurkę w określonej kolejności. Zaczyna się od kolorów najciemniejszych przechodząc potem do coraz jaśniejszych. Podobnie - powierzchnie malowane też są malowane w kolejności. Zaczyna się malować od powierzchni głębiej schowanych przechodząc potem na te bardziej eksponowane. Z reguły pokrywa się to z jasnością barw.

6. Bądź dokładny, konsekwentny i cierpliwy. Pamiętaj, "nie od razu Kraków zbudowano". Śpiesząc się doprowadzisz tylko do tego, że będziesz miał zapaćkane figurki. Nie da się ładnie pomalować całej armii w jeden wieczór, nie da się ładnie pomalować jednej figurki w ciągu 15 minut. Jest to trudne nawet przez jedną godzinę. Podstawowa zasada malowania to dokładne pokrycie malowanych powierzchni. Wiele detali trzeba poprawiać wielokrotnie. I trzeba to robić, jeśli chce się uzyskać ładny efekt. Na pocieszenie mogę powiedzieć tylko, że z czasem nabiera się wprawy i malowanie idzie coraz sprawniej.

7. Dbaj o pędzelki. To od jakości pędzelków w dużej mierze zależy jakość malowania. Pędzelki należy myć wodą, nie acetonem, nitro czy innymi wynalazkami. Rozpuszczalniki te powodują pęcznienie farby która znajduje się między włosiem pędzelka. Jest bardzo trudno usunąć taką spęczniałą farbę bez naruszania włosia. Płukanie w wodzie nie powoduje rozpęczniania włosia. Kolejnym grzechem przeciwko pędzelkom jest płukanie ich poprzez uderzanie włosiem o dno pojemnika z wodą. Dzięki takim zabiegom włosie nawet drobnego pędzelka szybko zacznie przypominać pędzelek do golenia.

Źródło: cytadela.pl


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Warhammer FB Strona Główna :: Porady dotyczące malowania armii Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
     Warhammer FB: Wszystko o Warhammerze FB i nie tylko:)     
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group   c3s Theme © Zarron Media
Regulamin